1398/12/10
7:19
Register

تبلیغاتسایر لیگ ها

آخرین اخبار

اخبار

چهارشنبه 11 دی 1398 15:23

فلسفه انتخاب نماد باشگاه فولاد خوزستان

به گزارش سایت باشگاه فولاد خوزستان، در راستای مسئولیت های اجتماعی و رسالت های زیست محیطی شرکت فولاد خوزستان و همچنین هماهنگی و همگانی نمودن حفاظت از زیست بوم کشور و در جهت حمایت از باقیمانده نسل پلنگ ایرانی در کشور و به خصوص استان خوزستان، باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان از این گونه در حال انقراض، اعلام حمایت نموده و پلنگ خوزستان را با توجه به خصوصیات شجاعت، جرأت، زیرکی و دفاع از قلمرو خود به عنوان نماد باشگاه انتخاب نموده است. تلاش باشگاه فولاد خوزستان در جهت ترغیب و همراهی ارگان ها و مردم عزیز استان و کشور برای فراهم سازی زمینه های حفاظت از پلنگ خوزستان در موارد ذیل خواهد بود:

کمک به ارتقاء سطح کیفی زندگی و حفاظت از پلنگ خوزستان با افزایش شناخت مردم و هواداران، همراهی با ارگان های ذیربط جهت سازماندهی زیستگاه های موجود و برنامه های ترویجی آنها در استان خوزستان، اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ زیست محیطی، کمک به فرهنگ سازی و آموزش مردم در مناطقی که زیستگاه این سنبل در استان خوزستان می باشد و فرهنگ سازی جلوگیری از شکار غیرمجاز آن یا نگهداری پلنگ در مناطقی خارج از زیستگاه اصلی آن در استان خوزستان از اهداف دیگر این باشگاه با معرفی این نماد می باشد.

زیستگاه این نماد در استان خوزستان و در رشته کوه های زاگرس میانی می باشد. این حیوان در مناطق صخره ای شمال خوزستان زندگی می کند. جمعیت اینگونه در فهرست سرخ IUCN در رده خطر انقراض قرار دارد.

یاد کردن از پلنگ در ادبیات کهن ایرانی نیز به چشم می خورد. برای مثال در رباعیات مسعود سعد سلمان مشاهده می کنیم:

"با همت باز باش و با کبر پلنگ       زیبا به گه شکار و پیروز به جنگ"

بدیهی است دیگر گونه های جانوری نیز در استان خوزستان مورد بررسی قرار گرفتند مانند گاومیش، مار شاخدار، اسب، باز و دیگر گونه ها، ولی صرف این که یک گونه جانوری در یک کشور، استان یا سرزمین زیست نماید، دلیل بر انتخاب نخواهد بود. واضح است گونه های جانوری اخیر در جمعیت های زیاد در استان خوزستان یافت می شوند و پلنگ خوزستان در رشته کوه های زاگرس میانی و شمال خوزستان گونه ای روبه انقراض است. همانگونه که تنوع جانوری در ایران بسیار زیاد بود ولی در مسابقات جام جهانی برای حمایت از یوزپلنگ ایرانی که این گونه نیز در خطر انقراض می باشد این نماد به عنوان سمبل تیم ملی ایران رونمایی گردید.

از دیگر مثال ها در این رابطه می توان به انتخاب گاندو برای تیم ذوب آهن اصفهان اشاره کرد که حتی در استان اصفهان هم زیستگاهی ندارد ولی در رسالت های زیست محیطی و فرهنگی باشگاه ها ایجاب می کند که در انتخاب اینگونه نمادها فلسفه های زیست محیطی را نیز لحاظ قرار دهند.

در پایان متذکر می گردد نمادی که برای یک باشگاه انتخاب می شود نبایستی توسط هواداران تیم های حریف بالاخص در بازی های خارج از خانه مورد تمسخر و بی حرمتی قرار گیرد و توجه داشته باشیم که بهتر است منبعد به عنوان پلنگ های خوزستان شهره شویم تا مارها، اسب ها، گاومیش ها، بازها یا فلامینگوها.

لازم به ذکر است که شعارهای هواداری توسط تیم های حریف چنانچه با تمسخر نمادهای باشگاه همراه شود می تواند در روحیه قهرمانان داخل زمین تأثیرات بسیار منفی ایجاد کند. در همین راستا بایستی تلاش شود که بازیکنان ما را با لقب های شایسته ای مورد خطاب قرار دهند و با این روش از سوء استفاده های احتمالی در استادیوم های کشور جلوگیری کنیم.

قاعدتاً واژه پلنگ های خوزستان، واژه ای است که حتی می تواند در شعارهای حماسی هواداران به عنوان ابزاری برای معرفی نماد غروز، تعصب، بالانشینی و زیرکی جایگاه ویژه ای پیدا کند.

منبع خبر : fooladfc.ir

ارسال نظر
توجه : نظرات حاوی توهین،افترا،اتهام و ... به اشخاص حقیقی و حقوقی، نظرات شعارگونه مانند مرگ، درود و مشابه آنها و همچنین نظرات طولانی تر از 500 حرف به هیچ وجه منتشر نخواهد شد.

هر نظر = امتیاز برای اعضای سایت. بیشتر بدانیم
 
 
 

نظرات شما (0 نظر تا کنون)

  
فعال ترین هواداران
  • علی یزدانی > امتیاز نظرات : 661 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 400 - مجموع امتیازات : 2172
  • رضا زراعت > امتیاز نظرات : 0 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 396 - مجموع امتیازات : 1607
  • بهزاد زراعت > امتیاز نظرات : 2 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 394 - مجموع امتیازات : 1726
  • ناصر رحيمي فر > امتیاز نظرات : 1119 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 384 - مجموع امتیازات : 2997
  • علی زراعت > امتیاز نظرات : 0 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 364 - مجموع امتیازات : 1682
  • مژگان آقاجری > امتیاز نظرات : 0 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 358 - مجموع امتیازات : 1575
  • فاطمه دهقان > امتیاز نظرات : 4 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 294 - مجموع امتیازات : 1290
  • عبدالقادر کامیاب > امتیاز نظرات : 52 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 277 - مجموع امتیازات : 1000
  • سيد بابك صالحي > امتیاز نظرات : 2392 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 246 - مجموع امتیازات : 3751
  • محمد تقی محب > امتیاز نظرات : 5 - امتیاز پیش بینی فصل جاری : 196 - مجموع امتیازات : 536
نظرات برگزیده
عباس مکوندی : سلام انتخاب قطبی برا فولاد و خوزستان گزینه بسیار عالی است --- عبدالقادر کامياب : زنده باد فولاد بهترین مربی افشین قطبی --- Amordad : سلام،ضمن خوشامدگویی به آقای قطبی،امیدوارم ایشان در فولاد موفق باشند و هواداران صبور فولاد را خوشحال کنند،فولاد در نیم فصل به خانه تکانی اساسی نیاز دارد.با احترام باید عرض کنم بعضی بازیکنان فعلی به هیچ عنوان در حد نام فولاد نیستند و بی انگیزه هستند. --- مصطفی : تبریک بی کران به همه هواداران و باشگاه فولاد. از تمام تعریف ها که بگذریم باید فکری برای از دست دادن فرصت های 100% گل کرد.به امید قهرمانی دوباره فولاد. --- محمد خلوصی : زنده باد فولاد و فولادی --- عزیز : ماشالله فولاد خوزستان ستاره خوزستان --- علی : اگر این حمایتها وهمدلی بین مجموعه باشگاه فولاد مستمر باشداحتمال کسب سهمیه آسیایی برای فولاد دور ازانتظار نیست. --- منصور : سلام : آقای نوید مظفری کارشناسی تیز بین وفنی وعالی وصدالبته باعدالت گل 100%صحیح فولاد را تایید کرد.جناب نوید مظفری توایران همین 1دونه است .اگه یکی دیگه مثلش داشتیم عالی میشد.ولی نداریم.درود برشرف آقای نوید مظفری.فردوسی پور خواست منحرفش کنه ولی بادیدن تکرای صحنه محکومش کرد. به این میگن داور بین المللی نه فغانی. --- منصور : سلام:بله .مسلمه کسانی که به بازیکن فولاد به هردلیلی فحاشی میکنن فولادی نیستند وحتماهوادار تیمهای دیگه هستند واز آمدن آقا رحیم به فولاد ناراحتند.کانون میتونه اینا راشناسایی کنه.وتحویل نیرو انتظامی بده.فحاشی جرم است وزندانی دارد.آقا رحیم کسانی که فحش دادند بی شخصیتی خود وخانواده شان را نشان دادند ودرواقع خودشون لایق این حرفها هستند.شما ناراحت نشید. --- ایمان : همه جوانان خوب بودن ولی آقای پورموسوی دروازه فولاد مطمئن نیست این بابت تخریب هیچکس نیست . ---